Mehmet Rüştü Başaran kim, evli mi çocuğu var mı, şirketi ne?

MEHMET RÜŞTÜ BAŞARAN KİM?

1947 yılında Elazığ’da doğdu. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Babası Hamdi Başaran tarafından “Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası” ismi ile 1956’da temelleri atılan HABAŞ Topluluğu’nun başındadır.

HABAŞ NEDİR?

Habaş, Türkiye’nin en büyük sınai ve tıbbi gaz üreticisi, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) dağıtıcısıdır.

Deniz terminalleri, depolama ve dolum tesisleri, LPG gemisi ile HABAŞ, LPG sektörünün de önde gelen firmaları içindedir.

 HABAŞ aynı zamanda yıllık 3 milyon ton olan çelik üretim kapasitesi ile Türkiye’nin önemli yatırımcıları arasında. 1997 yılında Özelleştirme İdaresi’nden Anadolubank’ı satın aldı. 2021 yılında ise Kocaeli’deki Honda fabrikasını satın alarak hibrit otomobil üretimine başladı.

Mehmet Rüştü Başaran, eşinden ayrılmıştır. 3 çocuğu vardır.

FERRARİ KOLEKSİYONU VAR

Başaran, dünyanın önde gelen Ferrari koleksiyonerlerinden birisidir. Garajında Ferrari 288 GTO, Ferrari F40, Ferrari i Superamerica’nın yanı sıra Mclaren F1, Porsche Carrera GT ve Hennessy Venom GT gibi 100’e yakın lüks araç var.

Mehmet Rüştü Başaran, Forbes’in açıkladığı 2015 yılı dünyanın en zenginleri listesinde 1,2 milyar dolar servetiyle 1533. sırada bulundu. Türkiye’de de 22. sıradadır.

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*