Türkiye Kabil havaalanını korumaya hala hazır

Fransız Le Figaro Gazetesi’nin haberine göre;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Taliban iktidara geldikten sonra Kabil Havaalanını korumaya hazır olduğunu ve Ankara’nın ilgili tüm taraflarla görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Erdoğan, “Amerikalıların (askerlerinin) çekilmesinden sonra havalimanının güvenliğini sağlamayı ve bu ülkenin güvenliğine katkıda bulunmayı amaçladık. Yine de niyetimiz var” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan bir televizyon röportajında “Artık sahada ortaya çıkan yeni gerçeklere göre planlama yapıyoruz ve müzakerelerimizi buna göre yürütüyoruz” ifadelerinde bulundu. Cumhurbaşkanı, ABD’li yetkililer konuyla ilgili görüşmelerin Ankara ile sürdüğünü ve Türkiye’nin sivillerin Kabil’den tahliye edilmesindeki rolünden dolayı teşekkürlerini dile getirdi.

TÜRKİYE, AFGANİSTAN’IN YANINDA

Erdoğan, Türkiye’nin Afganistan’ın yanında duracağını, Taliban liderleriyle görüşmeye hazır olduğunu da sözlerine ekleyerek “Taliban’ın ılımlı açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

MERKEL VE PUTİN İLE GÖRÜŞECEK

Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki günlerde Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini belirtti. Türkiye şimdiye kadar 552 Türk vatandaşını Kabil’den tahliye etti.

Kaynak: Le Figaro

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*