Salima Mazari Kimdir?

The Guardian’ın haberine göre;

Salima Mazari, Afganistan’ın kuzeyindeki Belh eyaletindeki 30 bin nüfuslu Charkint’te üç yıldan fazla bir süredir görevde ve Temmuz ayından beri Taliban militanlarının ülke çapındaki saldırıları arttıkça güvenlik güçlerinin komutanlarıyla her gün görüşüyor.

AŞIRI İDEOLOJİLERE KARŞI SAVAŞMALIYIZ

Afganistan’da sadece üç kadın idareciden biri olan Mazari, “Bazen Charkint’teki ofiste oluyorum ve diğer zamanlarda bir silah alıp savaşa katılmam gerekiyor” açıklamasında bulundu.

40 yaşındaki Mazari, “Aşırı ideolojilere ve onları bize zorlayan gruplara karşı şimdi savaşmazsak, onları yenme şansımızı kaybederiz. Başarılı olurlarsa gündemlerini kabul etmeleri için toplumun beynini yıkayacaklar” diye uyarıyor.

SALİMA MAZARİ KİM?

Mazari, ailesi Afganistan’daki Sovyet savaşından kaçtıktan sonra 1980 yılında İran’da doğdu. Tahran’daki üniversiteden mezun olduktan sonra, anne babasının onlarca yıl önce terk ettiği ülkeye gitmeye karar vermeden önce üniversitelerde ve Uluslararası Göç Örgütü’nde farklı görevler üstlendi. 

Genç idareci, “Mülteci olmanın en acı yanı, ülkenizin duygusunun olmamasıdır. Hiçbir yer senin ülken değil.” diyor.

2018 yılında, Mazari, “atalarımın memleketi” dediği Charkint’te kaymakamlık görevine başladı.

TEMEL OLANAKLARDAN MAHRUMUZ

“Başlangıçta bir kadın vali olarak ayrımcılığa uğrayabileceğimden endişelendim ama insanlar beni şaşırttı. Charkint’te bölge valisi olarak resmen kabul edildiğim gün, destek beni çok etkiledi.” açıklamasını yapan başarılı yönetici şu ifadelerde bulundu:

“Sağlık hizmetlerine erişim gibi temel olanaklardan mahrumuz. Güvenliği yönetmek için en az yedi polis korucu arabamız, hafif ve ağır silahlarla donatılmış iki Humvee’miz olmalı. Ancak merkezi hükümetten defalarca talep etmemize rağmen çok daha az kaynağımız var. Yalvarışlarım duyulmadı”

GÜVENLİK KOMİSYONU KURDU, TALİBAN’I UZAKLAŞTIRDI

İki yıl önce Mazari, bölgeyi savunmak için Afganları yerel milislere toplayan bir güvenlik komisyonu kurdu. “Bölgenin her yerinden insanları ofisime davet ediyorum ve Charkint’in durumunu iyileştirmek için görüşlerini bekliyorum. Bu, Charkint sakinlerini daha fazla yatırım ve katılım sağladı ve hükümet otoritesine olan inançlarını geri kazandı. Taliban saldırılarıyla son zamanlardaki şiddet artışından daha uzun süre karşı karşıya kaldık ve onları Charkint’ten uzak tutmayı başardık” dedi..

Charkint, Afganistan’da daha önce hiçbir terörist grubun işgal etmeyi başaramadığı bir kadının güvenlik yönetimi altındaki tek ilçesidir. Ancak Mazari, durumun hızla kötüleştiğinin farkında ve halkı için endişeleniyor. Geçen hafta, Taliban, bazı kuzey eyaletlerini ve başkentini ele geçirdi ve Belh ilinde çatışmalar şiddetlendi.

UZLAŞMA TALEBİNİ GERİ ÇEVİRDİLER

“Birçok kez, Taliban ile müzakere etmesi için halkımız adına bir komite gönderdik. İnsanların hayatlarını, hasatlarını ve mallarını korumalarını istemek için 10’dan fazla toplantı yaptık. Halkımız çiftçidir ve kış aylarında geçimlerini hasatlarına bağlamaktadırlar. Ama her defasında halkın uzlaşma talebini geri çevirdiler” dedi.

Mazari’nin Taliban vahşetine karşı duran güçlü bir kadın olarak artan itibarı, hayatını da riske etmesine neden oluyor. Taliban tarafından birkaç pusudan ve militanlar tarafından onu hedef almak için dikilen mayınlardan kurtuldu. Başarılı kaymakam, “Korkmuyorum, Afganistan’da hukukun üstünlüğüne inanıyorum.” ifadelerinde bulundu.

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*