Ekmel Totrakan kim, Ekmel Totrakan nereli?

EKMEL TOTRAKAN KİM?

1939 yılında izmir’in karşıyaka ilçesinde doğdu. ilk öğrenimini karşıyaka’da tamamladıktan sonra 1953 yılında deniz lisesine girdi. 1960 yılında deniz harp okulu’ndan mezun olduktan sonra deniz kuvvetlerinin çeşitli kadrolarında görev yaptı. 30 ağustos 1984 te tuğamiralliğe terfi etti.

amiral olarak, akdeniz bölge komutanlığı, gölcük ana üs komutanlığı, deniz harp okulu komutanlığı ve donanma komutanlığı kurmay başkanlığı, deniz kuvvetleri komutanlığı denetleme ve değerlendirme başkanlığı, sahil güvenlik komutanlığı ,harp filosu komutanlığı ,genelkurmay başkanlığı muhabere elektronik ve bilgi sistemleri başkanlığı ve güney deniz saha komutanlığı görevlerinde bulundu. 30 ağustos 1997 tarihinde koramiral rütbesi ile kadrosuzluktan emekliye ayrıldı.

aynı zamanda milli basketbolcu olan (e) koramiral ekmel totrakan, ordu milli ve milli basketbol takımlarında oynadı. ayrıca sofya’da 1961 yılında yapılan üniversite oyunlarına katılan basketbol takımında yer aldı. liseler arası kapalı salon yarışmalarında durarak tek ve üç adım atlamalarda da birincilikleri olan ekmel totrakan, resim sanatı ile ilgili olarak, ressam abdülrezzak kurtuluş,ressam prof.adnan turani,nihat tandoğan ve şeref bigalı’dan teorik ve pratik dersler aldı, çeşitli yarışmalarda yapıtları mansiyona ve sergilenmeye değer bulundu .su üstünde ve altında yaptığı tablolarla toplam 17 kişisel sergi açtı. deniz subayı ressamları kataloğunda, yurtiçi ve yurt dışı özel koleksiyonlarda yapıtları bulunan amiralin, bir tablosu da izmir resim ve heykel müzesi koleksiyonunda bulunmaktadır. amiralin,okul devrelerinden beri değişik zamanlarda kaleme almış olduğu şiirlerini topladığı “amiral’in duygu denizinden” ve “dünden kalan” adlarında iki şiir kitabı yayımlanmıştır.son zamanlarda dünyada ilk ve tek sualtı ressamı ve kaptan cousteu’nun en kıdemli dalgıcı olan andre laban ile sualtında resim yaparak dünyanın ikinci ve türkiye’nin ilk sualtında resim yapan ressamı oldu. amacı, ülkemizin sualtındaki güzelliklerini sanatsal bir bakış açısı ile su üstüne çıkarmak olan bu konudaki toplam 6 sergisinin ilkini “sessiz dünyada sanat” adı ile 1-11 kasım 2007 tarihlerinde istanbul’da askeri müze ve kültür sitesi komutanlığı şehit hasan rıza sergi salonunda açtı.

türkiye milli olimpiyat komitesi yönetim kurulu ve avrupa bağımsız örgütler sportif organizasyonu üyesi ve olimpik eğitim ve kültür komisyonu yönetim kurulu üyesi olan (e) koramiral ekmel totrakan , halen dünya gazetesinde yorum ve inceleme sayfasında yazılar yazmaktadır.

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*