Ece Üner İle Susma Psikolog, Psikiyatr Kim?

TANJU SÜRMELİ KİM?

1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olarak “Tıp Doktoru” ünvanını aldı.  Sonrasında psikiyatri ihtisası için gittiği Amerika’da, Institute of Living/U.Conn., Yale, University of Texas, San Antonio Üniversite hastanelerinde ECFMG sertifikalı olarak Psikiyatri, İç hastalıkları ve Nöroloji ihtisas eğitimini ve New York Medical College’da EEG ve Psikofarmakoloji Research Fellowship yaptı.  Harvard Tıp Fakültesi Global Clinical Scholar Research Training (Dünya Kliniksel Bilim Adamı Araştırma Eğitim) Programını başarı ile bitirdi.  Harvard ile olan çalışmalarını sürdürmektedir.  Harvard Tıp Fakültesine Alzheimer’s Hastalağında plasebo kontrollü neurofeedback çalışması yapmak için Johns Hopkins Tıp Fakültesi ile birlikte bir proje sundu. Doçentlik başvurusu, YÖK tarafından belirlenen jüriye eser incelemesi için gönderildi.

Ackerman Institute for Family Therapy (Cornell bağlantılı)’de Aile Terapisi ve New York Milton Ericson Hypnosis Institute’de Hipnoz eğitimi aldı. Columbia-NYSPI’de ve Manik Depresyon Vakfında Prof. Dr. Ronald Fieve’nin Bipolar bozukluk ve Depresyon ile ilgili çeşitli antedepresant ilaç çalışmalarına baş araştırmacı olarak katıldı. 

22/8/2000 yılında Ege Üniversitesi Psikiyatri ABD’da denklik sınavını geçerek Türkiye’de de psikiyatrist olma hakkını kazandı. Türkiye’ye döndükten kısa bir süre sonra (2001 yılında) Sağlıklı Yaşam Kliniği’ni kurdu.  Türkiye’de Beyninin olgunlaşma ve iyileşme gücüne olumlu katkıda bulunacak QEEG, Neurometrik inceleme, Loreta ve neurobiofeedback dijital sistemlerin kullanımını önderlik yaparak başlattı ve ailelerin doğru ebeveynlik tarzı ile ilgili 26.000 den fazla aileye bireysel eğitim verdi. Uzman Psikolog Ayben Ertemin geliştirdiği ailelerin ebeveynlik hatalarını azaltmasını sağlatıp daha sağlıklı beyinler yetişmesine katkıda bulunacak bir çizgi film çalışmasına konsultan olarak destek vermektedir.

2007 yılında Biofeedback, Neurofeedback, Psikiyatride QEEG ve ERP kullanımı Derneği kurucusu ve başkanıdır.  T.C. Sağlık Bakanlığı Muayenehanede uygulanabilecek tedavi yöntemleri listesinin içine Biofeedback yöntemininin alınmasına katkısı oldu.  Türkiye’de ilaçsız tedavi yöntemi Biofeedback kullanımının yerleşmesi ve SUT tarafından ödenmesi için mücadele vermektedir.  Amerikan Uluslararası Biofeedback Sertifikasyon Birliğinin (BCIA) Türkiye’de tek BCIAC-EEG sertifikalı ve Akademik üyesidir.

Tüm dünyadaki Psikiyatristler, Nörologlar ve PhD bilim adamlarının EEG, ve QEEG sertifikasyonuna hazırlayacak sınavları ve eğitimleri vermek amacıyla 12 Akademik üye arasına Uluslararası Akademik Üye olarak, 2014 yılın da dört yıllığına merkezi Chicago’da olan Uluslararası Elektrofizyoloji QEEG Yönetim Kuruluna seçildi.  Bu kurul Amerikan Psikiyatri Elektrofizyoloji (American Psychiatric Electrophysiology Association: APEA) ve Amerikan Tıbbi EEG Birliklerinin (Amerikan American Medical EEG Association:AMEEGA) 1998 yılında birleşmesi ile oluşan Clinical EEG and Neuroscience Society tarafından desteklenmektedir.

Amerika’da Biofeedback/Neurofeedback tedavisinin bilimsel olarak yapılan araştırmalarının klinik olarak etkisinin kanıtlanmış olup olmadığının ölçütlerini belirleyen ve Biofeedback/Neurofeedback tedavisinin bu birlikler tarafından psikiyatristler, nörologlar, fizik tedavi uzmanları, çocuk doktorları, diş doktorları ve doktoralı psikologlara eğitim verilerek sertifikalandıran iki önemli kuruluştan biri olan ISNR (International Society for Neurofeedback and Research)’in 9 kişilik Yönetim Kuruluna Uluslararası üye olarak 2015 yılında seçildi.

Avrupa Uygulamalı Nörobilim Birliği (Society of Applied Neuroscience)’nin kurucularından ve Yönetim Kurulu üyesidir.  Uluslararası (AMA, APA, AAPB, ISNR, SAN, BFE, ECNS) derneklerde de üyeliği ve çalıştaylarda eğitmen olarak fakülte posizyonu bulunmaktadır.  Clinical EEG and Neuroscience, Psychiatry Research, and Journal of Child Psychology and Psychiatry bilimsel dergilerde bilimsel makale incelemecisi olarak görev almaktadır.

İsviçre Bilim Akademisi Vakfı 2015 yılında “Şizofrenide Neurofeedback”  için, 2017’de “Bipolar Bozukluk ve Sınır Çizgisi Bozukluğunda Neurofeedback” için, ve 2018 yılında “Neurofeedback in residual symptoms of Bipolar Disorder” için bilirkişi incelemecisi olmasını istedi. Harvard, Johns Hopkins ve U. Penn gibi presjtijli Üniversitelerdeki bilim adamları QEEG ve Neurofeedback çalışmaları için konsultasyonuna başvurmaktadılar.  2014 yılından beri Times Higher Education, üst düzeyakademisyen olarak olağanüstü sicilinden dolayı THE World University Rankings (Dünya Üniversite Sıralaması) ve THE World Reputation Rankings (Dünya Üniversite Ün Sıralaması) oylamasında jürilerden birisi olarak oylama yapmasını istedi.

İngiltere İmperial College Tıp Fakültesinden Prof. Dr. John Gruzelier, Dr. Sürmeli’nin Avrupa Birliğinin projesi COST B27 Electric Neuronal Oscillations and Cognition’ın Türkiye ayağında olmasını istedi.  2005-2010 yılları arasında Dr. Tanju Sürmeli, COST B-27 Action: TUBİTAK’ın da katıldığı 24 milyon Euro bütçeli 5 senelik projenin yürütme komitesinde, Türkiye temsilcisi olduğu Avrupa Birliğinin bir kuruluşu olan COST (European Cooperation in the field of Scientific and Technical Research) B-27 aksiyonu (ENOC-Electric Neuronal Oscillations) bünyesinde görev yaptı.  EEG Biofeedback’in (geri bildirimin) çeşitli hastalıklardaki tedavi edici etkileri klinik çalışmalar yapan geniş bir araştırıcı kitlesi tarafından incelenmesinde, klinik deneyimlerin aktarılmasında, mevcut Neurofeedback protokolleri bilimsel bir şekilde değerlendirilip Neurofeedback’i Amerika ve pek çok Avrupa Ülkesinde klinikte yaygın bir şekilde tedavi amacıyla kullanan kitleye hangi hastalıklarda hangi protokollerin ne şekilde uygulanması gerektiğinin iletilmesinde rol aldı.

Down Sendromun, Zeka Geriliği, Antisosyal Kişilik Bozukluk, Obsessif Kompulsif Bozukluk, Şizofreni ve Alzheimer’s Hastalığında Neurofeedback tedavisinin klinik olarak etkisini gösteren çalışmaları prestijli uluslararası dergilerde yayınlandı.

9 Ağustos 2021 tarihinde Kanal D’de yayına başlayan Ece Üner İle Susma programıyla ekranlarda sık sık görünmeye başladı.

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*