Yavrum Stavrum nedir, Yavrum Stavrum ne demek?

Beşiktaş’ın eski Norveçli futbolcusu olan Arild Stavrum için söylenilen bir ifadedir.

Türkiye’de oynadığı 2001-2002 yılında bir gazetede ‘Yavrum Stavrum’ ifadesi manşet olmuştu.

Stavrum, Oslo’da bir Türk’ün kendisine böyle seslenişini şu cümlelerle ifade etmişti: “Oslo’da yaşıyorum -ki tüm Beşiktaşlılar’ı beklerim- ve evime en yakın manava ilk girdiğimde, birisi Rize maçı sonrası gazete manşetinde yazan “Yavrum Stavrum!” diye bağırdı bana. Beşiktaş’tan ayrılsanız bile, Beşiktaş sizden ayrılmaz. Manav amca ile her hafta maçlardan sonra zirve yapıyor ve ligi değerlendiriyoruz.”

ARİLD STAVRUM KİM?

Stavrum, 16 Nisan 1972 tarihinde doğdu.

Forvet mevkiinde oynayan Stavrum, kariyeri boyunca Molde, Brann, Stabæk, Helsingborg, Aberdeen ve Beşiktaş gibi takımlarda forma giydi.

3 kez Norveç milli takım formasını giydi.

Kariyerinin en başarılı dönemlerini 1999 yılında transfer olduğu İskoçya Ligi takımlarından Aberdeen’de geçirdi. Burada ilk yıl, 32 maçta oynadı ve 12 gol kaydetti. 2000-2001 sezonunda da 17 gol atarak sezonun en golcü oyuncusu oldu. 2002 yılında Beşiktaş’a transfer oldu. Ancak bu takımda fazla oynama fırsatı bulamayarak kısa sürede ayrıldı.

Aktif futbol yaşantısını bıraktıktan sonra teknik direktörlük yapmaya başladı. Felsefe, tarih türü kitapları da okumasıyla bilinen oyuncu, futboldan sonra yazarlığa başladı.

POLİSİYE ROMAN YAZARI

Beşiktaş’ta oynadığı 2001-02 sezonunda özellikle farklı ve entelektüel kişiliğiyle dikkat çeken Arild Stravrum, futbolu bıraktıktan sonra bir süre antrenörlüğü denese de lise öğretmeni olmayı tercih etti.

Ayrıca futbol-polisiye romanları yazan Stavrum’un kitaptaki karakterlerinden biri Beşiktaş’taki eski futbol arkadaşı Shorunmo’dur.

Shorunmo, romanda katil olarak yer almıştır.

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*