Mete Gazoz nereli, Mete Gazoz memleketi nere?

Milli okçumuz Mete Gazoz 1999 yılında İstanbul’da doğdu. Aslen Sakarya Adapazarı nüfusuna kayıtlıdır. İkizler burcudur.

6 yaşında okçuluk sporuna ilgi duydu ve dersler almaya başladı. Okçulukta kendini geliştiren Mete Gazoz, Bakü’de düzenlenen ilk Avrupa Oyunları’nda Türk sporunu temsil etti.

Nottingham’da düzenlenen 2016 Avrupa Okçuluk Şampiyonası’ndaki bireysel kategorisinde gümüş madalya kazandı. 2016 Yaz Olimpiyatları’na 17 yaşında katılan Gazoz Türkiye kafilesindeki en genç sporcu oldu. Gazoz, Rio Olimpiyatları’ndaki ilk karşılaşmasında Fransız Plihon’u 6-5 yenerek bir üst tura yükseldi. Son 32 turundaki ikinci maçta, 4 numaralı seri başı Hollandalı Van den Berg’e 7-3 yenilerek elendi.

ALTIN MADALYALAR

Mete, 2017’de Arjantin’de gerçekleşen Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası’nda karışık takım klasik yay kategorisinde Yasemin Ecem Anagöz ile beraber dünya 3’üncüsü oldu. Milli okçumuz Mete Gazoz, 2018 Okçuluk Dünya Kupası’nın 4. ayağından büyük bir başarı ile döndü. Mete Gazoz, 16-22 Temmuz tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleşen müsabakaların, klasik yay erkekler kategorisinde altın madalya kazandı.

Mete Gazoz, 2018 yılındaki bir diğer altın madalyasını ise İspanya’nın Tarragona kentinde yapılan 2018 Akdeniz Oyunları’nda kazanmış ve ülkemizi gururlandırmıştı. 2018 yılında Dünya Okçuluk Federasyonu’nun gelecek vaat eden 5 okçu arasında gösterdiği Mete Gazoz, seneyi dünya 14’üncüsü olarak tamamladı. Gazoz, kariyerini İstanbul Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü’nde devam ettirmektedir.

DÜNYA İKİNCİSİ OLDU

Haziran 2021’de dünya sıralamasında ikinciliğe yükseldi. Genç sporcu bekardır.

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*