Gerçek Gökçe Kırgız Kimdir?

Onur Akay’ın yazısı

Türkiye, müzik camiasında kabak tadı veren sahte tıklanmaları konuşurken, ben sizlere Türkiye’de müzik camiasında eşi benzeri görülmemiş bir olaydan, yalan dünyanın şaşasını yaşayan ve kendisi olmaktan utanan bir çakma şarkıcıdan bahsedeceğim.

Hatta o sözde internet fenomeni ve çakma şarkıcı, deneyimli gazeteciler Müge Dağıstanlı Erdoğan ve Gülşen Yüksel Salt’ın sunduğu ‘2. Sayfa’ programında, Reynmen’in tıklanma rakamlarını eleştirerek, “Tarkan da olsa bu izlenme rakamları mümkün değil. Onun arkasında ajanslar var. Bilen birisi olarak söylüyorum. Bu paraya bakar” dedi.

Gökçe Kırgız’dan bahsediyorum. Ancak sahte Gökçe Kırgız’dan…

2006 yılının sonlarında Türkiye’de YouTube’un yeni yaygınlaşması ile internet ortamında ilk meşhur olan isimlerden olan Gökçe Kırgız, ‘Herkesin Dinlediği Kız’ olarak tanınmış ve lise son sınıfta okurken yazdığı ve bestelediği ‘Kalbime Gömerim O Zaman’ isimli şarkısını, Tüm Türkiye’nin diline dolamayı başarmıştı.

(Gerçek Gökçe Kırgız)

3 Nisan 2010 yılında ise Show TV Ana Haber Bülteni’ne özel röportaj veren Gökçe, hedefinde üniversite eğitimi olduğu için albüm yapmamış ve sahnelere çıkmamıştır. O yıllarda bunu fırsat bilen ve sesi Ebru Gündeş’e benzeyen Merve Doğan ismindeki bir kız ise, ‘Gökçe Kırgız’ ismi ile bir Facebook hesabı açarak ‘Kalbime Gömerim O Zaman’ isimli şarkıyı okudu, kendi fotoğrafı ile bir video hazırlayıp mekân sahiplerine Gökçe Kırgız benim diyerek sahnelere çıkmaya başladı.

(Sahte Gökçe Kırgız – Merve Doğan)

Detonelerle dolu o okumayı dinleyenler Gerçek Gökçe Kırgız’a benzetemeyince ve bazı mekânlarda da gelen şikâyetler üzerine nüfus cüzdanı sorulmaya başlayınca, 2013 yılında mahkemeye başvuran Merve Doğan ismini Gökçe Kırgız olarak değiştirmiştir.

(Sahte Gökçe Kırgız – Merve Doğan)

Gerçek Gökçek Kırgız’ın isminin altına sığınarak kendine farklı bir kimlik edinmiş, babasının soyadını bile bırakarak Gökçe’nin babasının soyadını almaktan utanmamıştır. Daha sonra bir internet sitesi de açan sahte Gökçe Kırgız, sahne tekliflerini bir dönem oradan da kovalamıştır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*