Murat Salim Tokaç kimdir nereli?

1969 yılında Kırıkkale’de doğdu. 1992 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı fakültede Mikrobiyoloji doktorası yaptı. 1991 yılında Kültür Bakanlığı Samsun Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’na ney ve tanbur sanatçısı olarak atandı.

2004 yılında aynı koronun şefliğine getirildi. 2007 yılında İstanbul’da kurulmuş olan İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu’na atandı. Yurt içinde koroyla katıldığı konserlerin yanısıra solo resitaller verdi ve TV programlarına katıldı.

Değişik topluluklarla ve ferdî olarak Avrupa’nın bütün ülkeleri, A.B.D., Japonya, G. Kore, Malezya, Azerbeycan, Ermenistan, Avustralya ve Rusya’da  konserler, ney ve tanbur seminerleri verdi. 1998’de Samsun ilinde KASİAD (Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği) öncülüğünde yapılan değerlendirmede yılın “Müzik Adamı” seçildi ve ödül aldı.

Pek çok dergide yayımlanmış makaleleri de bulanan Dr. Murat Sâlim Tokaç, hâlen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü olarak görev yapmakta olup, aynı zamanda İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu Sanat Yönetmenliği görevini de ifa etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*