Filistin ile ilgili bilgiler

Konum: Doğu Akdeniz’de ve Orta Doğu’da, İsrail topraklarının tamamı ile Gazze Şeridi ve Batı Şeria gibi Filistin Devleti topraklarını kapsayan coğrafi bölgedir. Bölgenin Sınırları oldukça tartışmalıdır ve bazı kaynaklar Ürdün’ü de dahil ederler.

Komşuları: Batı Şeria bölgesinin doğusunda Ürdün, batısında İsrail, kuzeyinde Lübnan bulunur. İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nin güneyinde Mısır, batısında Akdeniz, kuzey ve doğusunda İsrail yer alır.

Başkent: Doğu Kudüs.

Etnik Grup: Halkın tamamına yakını filistinli arap.

Vize: Türkiye’den İsrail vizesi ile gidilebilir.

Resmi Dili: Arapça ve İbranice.

Din: Filistinlilerin çoğunluğu Sünni Müslüman’dır. Ayrıca önemli miktarda Hristiyan bir azınlık vardır. Hristiyan Filistinlilerin çoğu Filistin dışındaki bölgelerde yaşarlar.

Yönetim Şekli: Parlamenter Demokrasi. (Devlet Başkanı ve Başbakan)

Para Birimi: Ürdün Dinarı, Yeni İsrail Şekeli ve Mısır Lirası.

Yüzölçümü: 6.220 km2 

Nüfus: 5.051.493 kişi (2020)

Saat: Türkiye ile aynı.

Yemek Kültürü: Sebze, et ve deniz ürünleri.

Ekonomi: Yoksulluk oranı %67 (Gelişmiş ülkeler grubunda değil)

Şehirleri: 22 Şehir mevcuttur. Bunlardan bazılar; Ariel, Beit Jala, Beytüllahim, Hebron, Cenin, Jericho, Doğu Kudüs, Nablus, Ramallah, Gazze, Refah.

İklim: Ilıman iklim hakimdir.

Tarihçe: Devletin başkenti Kudüs olarak belirlense de İsrail işgalinden dolayı merkezi Ramallah’da (Batı Şeria’da) bulunur. Filistin toprakları 1948’den önce Mısır ve Ürdün tarafından işgal edilirken 1967’deki Altı Gün Savaşı’ndan sonra ise İsrail tarafından işgal edilmiştir. Filistin Şubat 2020 itibarıyla nüfusu 5.051.493’tür. Böylelikle dünyada en çok nüfusa sahip 121. devlet olmuştur.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra bölge İngiliz Mandası’ndan Birleşmiş Milletlere (BM) devredilmiş ve BM tarafından Yahudi, Arap ve uluslararası Kudüs Bölgeleri oluşturulmuştur. Bu bölünme Yahudiler tarafından kabul edilirken bölgedeki Arap Devletler tarafından ise kabul edilmeyerek İsrail Devleti’nin kurulmasıyla 1948 yılında ilk Arap – İsrail Savaşı başladı. Öte yandan 22 Eylül 1948’de Mısır tarafında bulunan Gazze’de bir Filistin Hükumeti kuruldu. Ürdün hariç diğer Arap Birliği üyeleri tarafından tanındı. Hükümet Filistin’in tamamını (İsrail, Ürdün’deki Batı Şeria, Gazze ve Kudüs bölgeleri) yönettiğini iddia etse de aslında sadece Gazze’yi yönetmekteydi. İsrail Altı Gün Savaşı sonucunda Mısır’dan Gazze ve Sina Yarımadasını, Ürdün’den Batı Şeria’yı ve Suriye’den ise Golan Tepeleri’ni aldı.

Cezayir’de Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Başkanı Yasser Arafat 15 Kasım 1988’de Filistin Devleti’nin kuruluşunu ilan etti. 1993’te Oslo Anlaşmalarının imzalanmasından bir yıl sonra, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki A ve B bölgelerini yönetmek için Filistin Ulusal Otoritesi kuruldu. Gazze daha sonra İsrail’in Gazze’den çekilmesinden iki yıl sonra 2007’de Hamas tarafından yönetilecekti.

Filistin Devleti 138 BM üyesi tarafından tanınmaktadır ve 2012’den beri Birleşmiş Milletler’de üye olmayan bir gözlemci devlet statüsündedir. Filistin; Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, G77, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Uluslarası Olimpiyat Komitesi ve diğer uluslararası organların bir üyesidir. (Kaynak: wikipedia.org)

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*