El Salvador ile ilgili bilgiler

Konum: Orta Amerika ülkesidir.

Komşuları: Batısında Guatemala’ya, kuzey ve doğuda Honduras’a komşudur. Güneyinde Büyük Okyanus bulunur.

Başkenti: San Salvador.

Etnik Grup: %90 Melez, %9 Beyaz, %1 El Salvador Kızılderilisi.

Vize: Türkiye’den 90 günü geçmeyen ziyaretlerde vizesiz gidilebilir.

Resmi Dil: İspanyolca.

Din: %80 Hristiyan, %20 hiç bir din inancı olamayan.

Yönetim Şekli: Üniter Cumhuriyet (Devlet Başkanı)

Para Birimi: Amerikan Doları. (USD)

Yüzölçümü: 21.041 km²

Nüfus: 6.420.746  (2018)

Saat: Türkiye’den 8 saat geride.

Yemek Kültürü: Mısır veya pirinç unu ile hazırlanmış bir hamurun içine, seçime göre peynir, ezilmiş fasulye veya domuz kıyması gibi malzemeler konularak, yüksek ısıda pişirilen, genelde domates sosu ve değişik bir turşu ile tüketilen popusa en meşhur yemeğidir. Deniz mahsulleri de oldukça fazla tüketilmektedir.

Ekonomi: Kalkınmış ülkeler grubunda değil.

Şehir Sayısı: 15 şehir mevcuttur. Bunlardan Bazıları: San Salvador, Santa Tecla, Soyapango, Apopa, Mejicanos, San Miguel.

İklim: bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Alçak bölgelerde tropikal iklim, yüksek bölgelerde ise ılıman iklim hakimdir.

Tarihçe: İspanyol kâşif Pedro de Alvarado 1524 yılında Meksika’dan yola çıkarak El Salvador adını verdiği yere geldiğinde, burada yerliler yaşıyordu.  İspanya, El Salvador ile birlikte etrafındaki birçok ülkeyi 300 sene boyunca işgal etti. 1821 yılına kadar Guatemala’ya bağlı bir eyalet olan ülke, buradaki İspanyol yönetiminin sona ermesinden sonra 1823 yılında Orta Amerika Federasyonu içerisinde bulunan bir ülke oldu. Federasyonun 1840’ta dağılmasından sonra 30 Ocak 1841’de bağımsızlığını ilân etti.

1970’li yıllarda sağ ve sol çatışmalarına sahne olan ülke, 1979 yılında cuntacıların iktidara gelmesi ile duruldu. Cunta bazı reformları başlattı fakat şiddet tırmanmaya devam etti. 1981’de Marksist gerillalara karşı ABD yardım yolladı. (Kaynak: wikipedia.org)

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*