Avusturya nerede, nasıl bir ülke?

Konum: Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan, dokuz eyaletten oluşan ülke. Batıda Lihtenştayn ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur.

Başkenti: Viyana

Resmi Dili: Avusturya Almancası.

Dini: Avusturya’da Hristiyanlık egemen dindir. 2001 nüfus sayımında, ülke nüfusunun %73,6’sı Katolik’ti. Katolik Kilisesi’nin kendisine göre, 2016 yılı itibarıyla, Katoliklerin sayısı nüfusun %58,8’ine düştü. Buna karşılık, göç nedeniyle Avusturya’da Müslümanların sayısı son yıllarda arttı; 2001 yılında nüfusun %4.2’si kendisini Müslüman olarak tanımlıyordu; 2010’da yaklaşık %5 ila %6.2’ye, 2016’da ise %7.9’a yükseldi.

Yönetim Şekli: Parlamenter Cumhuriyet. Cumhurbaşkanı, Şansölye (Başbakan)

Yüzölçümü: 83.879 km2

Nüfus: 8.838.17 (2018)

Para Birimi: Euro.

Etnik Gruplar: %81,1 Avusturyalılar, %2,7 Almanlar, %2,2 Türkler, %8,9 Diğerleri.

Şehirleri: 9 Eyaletten oluşur. 1- Burgerland, 2- Karintiya, 3- Aşağı Avusturya, 4- Yukarı Avusturya, 5- Salzburg, 6- Steiermark, 7- Tiror, 8- Vorarlberg, 9- Viyana.

Ekonomi: Gelişmiş ülkeler grubundadır. Avusturya ekonomisi, sanayi, turizm ve tarıma dayanmaktadır. Tarıma elverişli toprakları azdır. Bol ürün alabilmek için modern tarım II. Dünya Savaşı’ndan sonra hızla gelişmiştir. Ülkenin alçak bölgelerinde bulunan çayırlık alanlarda hayvancılık gelişmiştir. En önemli ihraç ürünlerini; makineler, elektronik araçlar, maden ürünleri, kâğıt, elektrik enerjisi, gıda maddeleri meydana getirir.

İklim: Avusturya’nın büyük bölümü, karasal ve okyanus etkileri gösteren, Orta-Avrupa geçiş ikliminin etkisi altındadır. Yoğun yağış ve Batı rüzgarı iklimi etkileyen önemli etkenlerdir. Alp bölgesinin kendine ait bir iklim özelliği vardır. Bu bölgede yazlar serin, kışlar bol kar yağışlıdır. Burada yıllık yağış 3000 mm seviyesine ulaşır.

Tarihçe: Çok eski tarihlerden beri insanların yaşadığı bu ülke, M.Ö. 100 yıllarında Romalılar tarafından işgal edilmiştir. Almanya ile beraber olan Avusturya’ya 803 senesinde Şarlman tarafından “Doğu Marklığı” unvanı verildi. Böylece Germen İmparatorluğu’nun bir parçası olarak kurulmuş oldu. Daha sonraları başa geçen Habsburg Hanedanı, ülkenin sınırlarını genişletmişlerdir. 15. yüzyılda Avrupa’nın ve Hristiyanların en güçlü devletlerinden biri haline gelen Avusturya, Osmanlılara karşı arkası kesilmeyen saldırılara liderlik etmiştir. 16. yüzyıl başlarında Osmanlı Devleti çeşitli seferler ile 1529’da Macaristan Macaristan‘ı, daha sonra 1540’ta Avusturya’yı yendi. İmparator I. Ferdinand, Macaristan’ın Osmanlı Devleti’ne bırakılması ve senede 30.000 duka altın vergi vermek şartları ile bir antlaşma imzaladı. Böylece Osmanlı saldırıları son buldu. Osmanlı – Kutsal İttifak Savaşları sonucunda Osmanlı Devleti’nden ayrılan Macaristan ile birleşerek Avusturya – MAcaristan İmparatorluğu’nu kurdular. I. Dünya Savaşı’nda parçalanan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan ayrılan Avusturya harp sonunda Almanya ile birleşmek istemesine rağmen, galip devletler buna müsaade etmediler. Bağımsız bir devlet olarak kurulan Avusturya Cumhuriyeti, Hitler tarafından 1938’de Almanya’ya katıldı. II. Dünya Savaşı’nın sonunda Almanya’nın yenilmesi ile Avusturya; Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği, İngiltere ve Fransa tarafından işgal edildi. 1955’te bu devletlerle bir antlaşma yapıldı ve Avusturya bağımsızlığını elde etti.

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*