Moğol Kağanı Ögeday’ın Keykubad’a elçi göndermesi

Kazvini, Erzurum’un nimet ve imkânlarını görünce oraya yerleşmiş, çok miktarda mala, paraya sahip olmuş. İçindeki hırs onu Türkistan ticaret seferine zorlamış, zahmet çekmeden oraya gidip ticarette başarılı bir iş yaptığını anlatmıştır.

Ögeday Han burada iken yanına gelip Sultan Alâeddin ile dostluk kurmak istediğini ve bunu kendisinin elçiliğinde yapmak istediğini söylemişti. Kazvini, Ögeday Han’a elçilik mesleğini bilmediğini söylese de Ögeday onu seçtiğini söylemiş yanına da Todun ve Urumtay adlı iki Moğol köle vererek Sultan’ın ülkesine göndermiştir.

Ögeday Han’ın yazdığı yarlık ’da Sultan Alâeddin ’in yaptığı iyi işlerin şöhretinin duyulduğu, ülkesinde rahat ve huzurlu olması için kendilerine bağlanıp itaat etmeye davet ettiği yazılıdır ayrıca kendilerine bağlanmayanlar asilik yolunu tutarlarsa onların ülkesine kadar gidip köklerini kazıdığını da söyleyerek uyarıda bulunur.

1236 ‘ da yazılan bu ferman Sultan’ın eline Kazvini tarafından ulaştırıldı. Fermanı okuyan Sultan Kazvini ’ye onunla dost olursam ülkeme göz diker mi diye sorunca Kazvini onun çok ülkesi olduğunu bunu yapmayacağını söyler. Sultan Ögeday Kağan ile dost olmayı kabul eder ama birden 1 Haziran 1237 de vefat eder.

YAZAN: EDA ÇELİK-ALİMSÖZLÜK

KAYNAK: İBN BÎBÎ’NİN ‘EL EVÂMİRÜ’L-ALÂ’İYYE Fİ’L-UMÛRİ’L-ALÂ’İYYE’ ADLI ESERİNE GÖRE TÜRKİYE SELÇUKLULARI

TARİH SÖZLÜĞÜMÜZE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*