Muhabbat Meremglyyeva kim, Muhabbat Meremglyyeva olayı ne?

Hürriyet’ten Burcu Purtul Uçar’ın haberine göre, 

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde yaşayan İ. A.’nın 3.5 yaşındaki engelli kızına iki aydır bakıcılık yapan Türkmen Muhabbat Meremglyyeva, 18 Eylül 2019 tarihinde, üçüncü kattaki evin penceresinden düşerek yaşamını yitirdi. Olayla ilgili yapılan soruşturma kapsamında yatak odası penceresinin her iki tarafında da Türkmenistanlı kadına ait parmak izleri tespit edildi.

BAZI KİŞİLERİN DİŞ İZLERİ VE SAÇ TELELRİ BULUNDU

Meremglyyeva’nın sol bileğindeki Ü. Ç.’ye ait diş izleri sağ elinin parmakları arasında Ü. Ç. ve İ. A.’ya ait saç telleri bulundu. Olay öncesi Meremglyyeva ile aralarında boğuşma yaşandığı değerlendirilen 5 kadın gözaltına alındı. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen şüpheliler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İŞİTME CİHAZI VE PARA KABOLMUŞ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, İ. A., evinden 8 bin lira değerinde işitme cihazının ve bir miktar paranın kaybolması üzerine şüphelendi, bunun üstüne arkadaşlarını eve çağırarak Meremglyyeva’yı sorguladı.

Şüpheliler ifadelerinde polisi arayacakları sırada Meremglyyeva’nın kendilerine engel olduğunu, telefonu İ. A.’nın elinden almaya çalıştığını, Meremglyyeva ile Ü. Ç.’nin birbirlerini karşılıklı darp ettiklerini, Ü. Ç.’nin onun sol bileğini ısırdığını beyan etti.

İddianamede, sanıkların, Meremglyyeva’nın kendini pencereden atarak öldüğünü söylemelerine itibar edilemeyeceği, olayın oluş şeklinin hayatın olağan akışına uygun olmadığı ifade edildi. 5 kadın hakkında ‘iştirak halinde kasten öldürme’ suçundan ayrı ayrı müebbet hapis cezası istendi.

“O KADINI BEN İTTİM, PİŞMANIM” MESAJI

CİMER’e 5 Mayıs 2020 günü Ü. Ç.’nin telefonundan “O kadını ben ittim aşağı. Pişmanım” yazılı bir mesaj atıldı. Bunun üzerine Ü. Ç. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bakırköy 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya tutuklu sanık Ü. Ç., Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle cezaevinden bağlanırken tutuksuz sanıklar İ. A., B. M., F. M. ve B. K. katıldı.

Mahkeme Başkanı, Ü. Ç.’ye, CİMER’e attığı mesajı sordu. Sanık Ü. Ç. “Bu yazıyı ben yazmadım. Ben o tarihlerde Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na telefonum çalındı diye başvuruda bulundum” dedi.

Sanık B. M. de maktulün kendisini aşağıya attığını iddia ederek “Maktulün ölümüyle ilgim yok” dedi.

CİMER MESAJI İÇİN YAZI YAZILACAK

Mahkeme tutuklu sanık Ü. Ç.’nin tutukluluk halinin ve diğer sanıklar hakkında da verilen adli kontrol tedbirinin devamına karar verdi. Heyet, CİMER mesajıyla ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Tutuklu sanık Ü. Ç., maktul ile herkesin arasında arbede çıktığını söyleyerek “Çocuğa bir şey yapmasından korktuk. Saçımı çektiği için kolunu ısırmıştım. Kendisini itekleyerek yatak odasına götürdük. Ben de balkona gittim. Balkondan kadının atladığını gördüm” dedi.

Reklam

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*