Kur’an Mesajının İskeleti ve Semantik Alanlar (2)

Kur’an Mesajının İskeleti ve Semantik Alanlar (2)

Kur’an’a göre, Allah ile insan arasındaki münasebet, basit ve tek yönlü değil, çok yönlü ve karmaşık bir münasebettir ve dört ana başlıkta incelenebilir:

1) Yaratan, yaratılan münasebeti: en yüksek kemal sahibi olan Allah ile, varlığını Allah’a borçlu olan, varlık dünyasının temsilcisi insan arasındaki münasebet.

2) Haberleşme münasebeti: Allah ile insan münasebet içindedir, ama inisiyatif Allah’tadır. Bu haberleşme Allah’tan insana doğru olursa vahiy, yani Allah’ın ayetler göndermesidir. İnsandan Allah’a doğru olursa, dua, namaz ve ibadettir.

3) Rab-kul münasebeti: bu münasebette Allah, kudret sahibidir; insanın bu kudrete boyun eğmesi gerekir. 4) Ahlâkî münasebet: bu münasebet, Allah’ın birbirinden çok farklı iki yönüne dayanır. Allah; bir yandan kerem sahibi, merhametli ve affedeci; diğer yandan da cezalandırıcıdır. Aynı şekilde insanda da böyle birbirine zıt sıfatlar vardır. İnsan bir yandan iman ve şükür sahibidir. Bu özellik, imansızlık ve nankörlük ile şiddetli bir zıtlık meydana getirir.

(T. Izutsu, Kur’an’da Tanrı ve İnsân, Pınar Yayınları, İstanbul, 2014)

Yazan: Şeref Aziz TAHA

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*