Kur’an kavramları: ğayb (4)

Kur’an kavramları: ğayb (4)

Kur’an’da Gayb Haberleri

Hz. Peygamber vahiy aldığı dönem boyunca, kendi gıyabında ve aleyhindeki olayların ve sözlerin bir kısmından Kur’an vasıtasıyla haberdar edilmiştir. Aşağıdaki ayet, münafikların ve Yahudiler’in, Rasûlullah’ın (s) gıyabındaki söz ve davranışlarını ifşa eden gayb haberlerine örnektir:

  • Münafıklık edenleri görmez misin?! Kitab Ehli’nden kâfir kardeşlerine derler ki: ” Eğer siz (yurdunuzdan) çıkarılacak olursanız, mutlaka biz de sizinle beraber çıkarız ve size karşı olan hiç kimseye boyun eğmeyiz. Eğer sizinle savaşılırsa, size mutlaka yardım ederiz.” Allah, onların yalancı olduklarına şahitlik etmektedir (Haşr/11).

c) Gelecek’ten Gayb Haberleri:
Kur’an’da, İslam’ın ve Müslümanların yakın ve uzak geleceğine yönelik bazı gayb haberlerinin yanı sıra, özel ihbarlar da vardır.

Miladî 614 yıllarında, Mecusi İranlılar, Kitap Ehli olan (Doğu) Romalılar’ı Suriye’de hezimete uğrattıkları zaman, Romalılar’ın 4-9 yıl zarfında İranlılar’ı yeneceğini haber vermiş ve bu haber, miladî 622 yılından itibaren gerçekleşmeye başlamıştır. Takip eden yıllarda ise, (Doğu) Romalılar’ın galibiyeti zirveye ulaşmıştır.

  • Rumlar, yakın bir yerde yenilgiye uğradı. Ama onlar, bu yenilgilerinin ardından, birkaç yıl içinde galip geleceklerdir. Bundan önce de, bundan sonra da emir Allah’ındır. O gün müminler sevineceklerdir (Rûm/2-4).

(Mucize ve Gayb, Hikmet Zeyveli, Kuramer, İstanbul, 2018)

Yazan: Şeref Aziz TAHA

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*