Medeni Kanuna göre ergenlik ve erginlik kaç yaşında başlar?

Medeni Kanunu’nun 11 ve 12. Maddesi ergenlik üzerinedir.

Bu kavram, kanunda erginlik olarak geçer. Ancak halk dilinde ise ergenlik şeklinde de kullanılmaktadır.

Medeni Kanunumuzun 11 ve 12. Maddeleri erginlik ile ilgili şu ifadelerde bulunur:


Madde 11 –
 Erginlik onsekiz yaşın doldurulmasıyla başlar.

Evlenme kişiyi ergin kılar.

c.Ergin  kılınma

Madde 12 –Onbeş yaşını dolduran küçük, kendi isteği ve velisinin  rızasıyla mahkemece ergin kılınabilir.

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*