Türkiye Selçuklularının Erzurum’u fethi

Erzurum’un Fethi

Türkiye Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubad ve Şam melikleri Yassıçemen’den sonra toplanarak Erzurum’a geldiler. Erzurum’daki emirler kalenin kapılarını kapatıp savunmaya geçme yolunu tuttular. Sultan adamlarını Şehre yollayarak kaledekileri Rükneddîn’in ağzından itaate çağırmalarını buyurdu.

Bütün emirler itaati kabul etti, Melik Rükneddîn, kardeşi ve emirlere zarar gelmemesi, mallarının korunması şartıyla 1231’de kaleyi teslim ettiler. Sultan’da onların isteklerini kabul etti. Şam melikleri de Melik Rükneddîn’e şefaat dilediler, bunun üzerine Sultan Rükneddîn’i bağışladı ve ona Aksaray’ı, kardeşine ise Eyübhisar’ı İkta olarak verdi.

Gürcistan’a bağlı kaleleri ve Oltu vilayetini Melik Eşref’e verdi. Burada işleri bitince Emir Şemseddin Altunabe’yi beş bin askerle Ahlat’a gönderdi. Şam melikleri de onunla harekete geçti. Celaleddin Harezmşah buradan kaçarak kurtuldu.

Sultan’ın elçileri Ahlat halkına ve Müslümanlarına şehrin kurtarıldığını artık huzur ve güven içinde yaşayacaklarını anlattılar. Ahmedi Erzincani’nin yazdığı fetihname Kemaleddin Kamyar’a verildi, o da Sultan’a iletti. Sultan’da bu fetihnamenin dünyanın her tarafına gönderilmesini buyurdu.

Sultan buraların işlerini hallettikten sonra Alâ’iyye naibi Dizdar’ın emaneti koruma yolundan çıkarak gurur ve kibre kapıldığı, Kıbrıslı tüccarlarla bir olup kendisine bağlılığını bozduğu haberini alınca yakın adamlarıyla Alâ’iyye ’ye gitti. Orada herkesi gizlice sorguya çekerek olayın kantlarla gerçek olduğunu, Dizdar’ın hain olduğunu görünce onu ve işbirlikçilerinin öldürülmesi emrini verdi.

YAZAN-EDA ÇELİK-ALİMSÖZLÜK

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*