Gürleyik Şelalesi nerededir?

Gürleyik Şelalesi ilçe merkezine 27 kilometre uzaklıkta ve köy merkezine yaklaşık 300 metre uzaklıktadır. Şelale; tertemiz, pırıl pırıl bozulmamış yeşil doğası, berrak ve temiz şelalesi ile tabiat harikasıdır. Gürleyik Şelalesi bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Eskişehir ve Ankara’dan hafta sonu kısa bir kaçamak yapmak isteyenlerin akınına uğramasına rağmen çok kişi tarafından bilinmemektedir.
ŞELALENİN ADI ÇAYDAN GELMEKTEDİR
Köyün ve şelalenin adı, Gürleyik Çayı’ndan gelmektedir. Gürleyik Çayı’ndan doğan Gürleyik Şelalesi çevresinde piknik alanı, kamp alanı bulunmakta fakat Kültür Varlıkları Koruma Müdürlüğü’nün aldığı kararla Gürleyik Çay yatağında mangal, semaver, piknik, kamp çadırı ve çay yatağında tersine yürüyüş yasaklanmıştır. Gürleyik Şelalesi, yüzme ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler için uygundur.
YUNUS EMRE TÜRBESİ’NE YAKIN
Gürleyik Şelalesi’ ne Ankara – Beypazarı – Nallıhan yolunu takip ederek Nallıhan Kuş Cenneti’ni geçtikten sonra Yunus Emre Türbesi yolundan dönmeniz gerekir. 30 km sonra Gürleyik Köyüne ulaşabilir. Gürleyik Şelalesi’ ne toplu taşıma ile gitmek istenirse de Mihalıççık ilçe merkezinden kalkan arabalar ile Gürleyik Köyüne ulaşıp buradan yürüyerek gidilebilir.
Gürleyik Şelalesi’nin 3 km uzağında çok bilinmeyen doğa harikası bir güzelliğe sahip olan ve Gürleyik Çayı üzerinde bulunan Subaşı Şelalesi bulunmaktadır.

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*