Rüzgâr Nedir, Rüzgâr Türleri Nelerdir?

Rüzgâr Nedir, Rüzgâr Türleri Nelerdir?
1-Farklı basınç merkezlerini denkleştiren hava hareketlerine rüzgâr denir.
2-Havanın yüksek basınçtan alçak basınca olan yatay hareketine rüzgâr denir.
Alimsozluk.com’un notu: Sıcaklık farkları basınç farklarına, basınç farkları da rüzgara neden olur.
Alimsozluk.com’un notu: Sıcaklık farkları ne kadar büyükse ve basınç merkezleri birbirine ne kadar yakınsa rüzgarın şiddeti o kadar fazla olur.
Örneğin: 1007 rüzgar hızına sahip bir merkezin doğusundaki hız 1015, batısındaki 1030; kuzeyindeki 1020, güneyindeki 1022 ise en fazla rüzgar hızı batısındaki ile arasındaki bölgede olacaktır. Zira merkezdeki 1007 ile en fazla basınç hızı batıdaki nokta arasındadır.
Alimsozluk.com’un notu: İzobar haritalarında eğrilerin sık geçtiği yerlerde basınç merkezlerinin birbirine daha yakın olduğu ifade edilir. Bu nedenle eğrilerin sık olduğu yerde rüzgâr daha şiddetli olur.
Alimsozluk.com’un notu: Rüzgarlar denizlerde karalara oranla daha düzenli ve şiddetli eserler. Nedeni karalardaki yer şekilleri, bitki örtüsü ve yapıların rüzgar şiddetini kesmesidir.
Örneğin Güney Yarımküre’de Batı rüzgârları, Kuzey Yarımküre’ye oranla daha düzenli ve şiddetli eserler. Nedeni Güney Yarımküre’de denizlerin daha çok olmasıdır.
Alimsozluk.com’un notu: Yer şekilleri rüzgara yön verici rol oynar. Bu nedenle bir vadiye giren rüzgâr, vadi doğrultusunda eser.
Alim Sözlük Soruyor: Çanakkale Boğazı’nda rüzgar hangi yöne doğru eser?

  1. Kuzey
  2. Güneydoğu
  3. Güneybatı
  4. Kuzeybatı
  5. Güney

Yanıt: Doğru yanıt C Şıkkı’dır. Çanakkale Boğazı’nda rüzgâr Kuzeydoğu’dan Güneybatı’ya doğru eser.
Alimsozluk.com’un notu: Rüzgarlar geldikleri yerlere, geldikleri ve egçtikleri yerlerin iklim özelliğini taşır. Örneğin denizden gelen rüzgâr nem, çölden gelen rüzgâr kuru hava taşır.
Alimsozluk.com’un notu: Rüzgarlar en kısa yolu takip etmeleri gerekirken dünyanın günlük hareketinden dolayı sapmaya uğrarlar.

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*