Norm Ender’in Devrimci Gençleri

Bilindiği üzere Norm Ender sahne adıyla Türkçe rap müzik yapan Ender Eroğlu, genelde şarkılarında siyasi mesaj vermekten çekinmez. Onun bu tutumu birçok genç tarafından beğeniliyor.

Norm Ender, ayrıca kendi alanında müzik yapan diğer rapçi ve hiphopçulara da eserlerinde yanıt verir. Hatta kendi alanının dışındakilere de göndermelerde bulunan bir sanatçı.

SEZEN AKSU’YA DA GÖNDERMEDE BULUNDU

Örneğin “İçinde Patlar” adlı şarkısında hemşehrisi Sezen Aksu’ya da göndermede bulunmuştu:

“herşeye rağmen sabırla yoluma
gülüyorum ve yürüyorum aheste
yapmalıyım bol para şan şöhret
hadi sezen abla banada bi beste”
sözleriyle Sezen Aksu’nun Ceza ile yaptığı “Bildiği Gibi Gelsin Hayat” şarkısına iğnelemede bulunmuştu.

EZHEL VE BENFERO

Son şarkısı “Mekânın Sahibi” ile yeniden popüler rap dünyasına dönüş yapan Norm Ender, bu şarkısında da yine kendi müzik tarzındaki Benfero ve Ezhel’e göndermelerde bulundu.

Bu şarkısında iki rapçinin de popüler kültürden beslendiklerini ifade eden Norm Ender, devrimci gençlerin kendisini dinlediğini iddia etti:

Ama beni H’ler gibi kariyerimle tehdit eder Pozitif’ten Elif Cemal

Ben boyun eğmem soyunu disslerim çıldırtırım etnik faşistleri

Umrumda değil kuliste otlayan sürekli koklayan zifoslar

Ve beni dinler devrimci gençler, sizi ya..ak lümpen Migos’lar

NORM ENDER’İN DEVRİMCİ GENÇLERİ

Norm Ender, “devrimci gençler” derken Atatürk’ün yaptığı devrimlere sahip çıkan kitleyi kast ediyor. Bu devrimlere sahip çıkan gençlerin kendisini dinlediğini iddia ediyor.

Norm Ender bu ifadeyle birlikte belki de kendi tabanını sol kitleden oluşturmayı amaçlıyor olabilir. Belki de “ne isem onu söylüyorum, böyle bir amacım yok” da diyebilir.

Ancak şu da bir gerçek ki; rap müziğe ilgi duymayan birçok insan ‘Mekânın Sahibi’ne kadar Norm Ender’in adını dahi bilmiyordu. Elbette her şarkı yeni insanlara adını duyurmak için bir vesiledir.

Ancak bu işin ticari olarak Norm Ender’e katkısı olduğu da bir gerçek olarak görünüyor. “Devrimci gençler” ifadesi bile kendine ait yeni bir kitlenin oluşmasına, belki de ilerisi için kemikleşmesine neden oldu.

Yani sırf bu ifade dahi sol tabanlı bir miktar kitle çekmeye yetti denilebilir. Özetle Norm Ender’in devrimci gençlerle imtihanı popüler ve ticari açıdan ona ekstra kazanım sağlamış durumda.

YAZAR: Sert Sessiz Yumuşak G

alimsozluk.com