En sıra dışı 10 cinsel davranış

Amerikan Psikiyatrlar Derneği tarafından onaylanmış en sıra dışı 10 cinsel davranış

Parafili, yani sıra dışı cinsel davranışlar cinsellik araştırmacıları tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında geliyor.
Toplumun geneli tarafından en çok bilinen parafililerin başında bir objeye ya da insan bölgelerinin çeşitli kısımlarına cinsel ilgi duymak olarak tanımlanan fetişizm ve acı çekmekten alınan cinsel zevk olarak adlandırılan sadomazoşizm geliyor.
Bu iki sıra dışı cinsel davranış dışında bilinen bir çok farklı parafili çeşidi de mevcut. Hatta bu konu üstüne çalışan bir araştırmacının raporuna göre, 547 farklı çeşit parafili bulunuyor.
Çok uç örneklerin de yer aldığı bu sıra dışı cinsel davranışların hepsi çok sık görülmemekle ve üzerine araştırma yapılmamakla birlikte, Amerikan Psikiyatrlar Derneği’ndeki uzman ekip tarafından hazırlanan ve psikiyatrik bozukluklarının tanılarının yer aldığı DSM (Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı) adlı kitapta bazı cinsel davranış bozukluklarının tanı kriterleri bulunuyor.
Uplifers olarak DSM’in parafili tanımlarından en ilginç olanlarını sizler için derledik;
Parafilik infantilism
Bebek gibi giyinmekten ya da davranmaktan alınan cinsel haz. Her ne kadar çok ilginç gibi görünse, de bebek bezi giymekten alınan cinsel haz olarak adlandırılan Diaper Fetişizmi’nden daha normal bir davranış.
Formikofili
Böceklerin vücudun farklı bölgelerinde dolaşmasından duyulan cinsel haz. Özellikle genital bölgede gezmesi ve ısırmasından daha fazla zevk alındığı belirtiliyor.
Trolizm / Kakoldizm
Partnerinizi başka biriyle ilişkiye girerken görmekten ya da ilişkiye girdiğini bilmekten alınan cinsel haz.
Abasiophilia
Obezite ya da herhangi bir fiziksel bozukluk nedeniyle hareket kabiliyetini kaybetmiş olan kişilerin cinsel ilişkiye girmesini izlemekten ya da bu kişilerle cinsel deneyim yaşamaktan alınan haz.
Omorashi
Tuvaletini tutarak cinsel ilişkiye girmekten haz alma davranışı. Bu davranış cinsel ilişki sırasında partnerinin üstüne tuvaleti yapma davranışı olan ürofiliyle sıklıkla karıştırılıyor.
Fortçuluk (Frotteurism)
Metrobüs, alışveriş merkezi gibi topluluğa açık alanlarda bireylere isteği dışında dokunmaktan alınan cinsel haz
Bug chasing
HIV pozitif virüsü taşıyan kişilerle uyumaktan ya da ilişki fantezisi kurmaktan alınan cinsel haz. Bu bireylerin bir çoğu ilişkinin ileriki aşamalarında virüsün kendilerine bulaşmasını arzulamaktadır.
Symphorophilia
Trafik kazası, yangın gibi felaketleri izlemekten alınan cinsel haz.
Sacofricosis
Pantolonun cebinde bir delik açarak topluluğa açık alanlarda, kimseye fark ettirmeden  mastürbasyon yapmaktan alınan cinsel haz.
Vorarephilia
Birini yeme ya da yenilme düşüncesinden alınan cinsel haz. Bir çok insan aksiyona geçmeden, yani yalnızca fantezi boyutunda zevk alabiliyorken bunu davranışa dönüştürerek haz alma davranışı da gözlenebiliyor. Bu parafilinin gerçek hayatta yaşanmış örnekleri de mevcut.
Devamı için: https://www.uplifers.com/amerikan-psikiyatrlar-dernegi-tarafindan-onaylanmis-en-sira-disi-10-cinsel-davranis/#ixzz61r2ry9Sq

Reklam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*